Pilates

Uzun ve ince bir vücut, güçlü sırt ve kalçalar, dingin bir zihin… Pilates ile vücudunuzun kontrolünü ele geçirin!

Eğer ideal bir vücuda sahip olmak istiyor ve doğru egzersizleri arıyorsanız, buna sırt ve karın kaslarıyla başlayın. Kalbinizi yormadan, rahatlamak istiyorsanız Pilates tam aradığınız egzersiz şekli…

İyi bir fiziğe sahip olmak, vücudumuzu tanıyarak uyum ve sakinliği sağlamak hepimizin ortak arayışı. Bu yüzden Joseph Pilates‘in sözlerine kulak verelim. 1920’li yıllarda Alman dansçı ve boksör Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates, son yıllarda oldukça popüler. Çünkü hem vücudun duruşunu iyileştiriyor hem esnekliğini artırıyor hem de kasları, özellikle karın, sırt ve kalça kaslarını güçlendiriyor. Pilatesi diğer egzersizlerden ayıran en önemli özellik, adaleleri uzatması ve vücuda uzun, ince bir görünüm kazandırması. Yöntem, çabuk ve ani germelere başvurmak yerine adaleleri uzatıp güçlendirmeye odaklanarak karın, sırt kaslarını ve kalçaları kuvvetlendiriyor.

Ayrıca Pilates, zihin ve bedenarasında güçlü bir bağlantı kurulmasına yardımcı olurken nefes alma tekniklerini de bize öğretiyor.

Konsantrasyon, esneklik ve gücümüzü bir araya getiren bu egzersizler bütün dünyada dansçılar ve aktörler için olduğu kadar sporcular, iş adamları ve öğrenciler açısından da son derece çekici bir egzersiz şekli halini aldı.

Kimler yapabilir?

Aslında herkes! Ama pilatesi, dansçılar daha uzun görünebilmek, kadınlar incelmek, ofis çalışanları daha dik durmak için tercih ediyor. Herkes için ideal bir egzersiz olan pilatesin üzerinizdeki olumlu etkileri 30 saatlik bir çalışmadan sonra kendini göstermeye başlayacaktır.

Egzersiz sonunda;
Tamamen rahatlamış hissedeceksiniz, duruşunuz değişecek, vücut kondisyonunuz artacak ve daha aktif bir insan olacaksınız. Gergin bir vücut ve düz bir karına sahip olacaksınız; kaslarınız daha esnek olacak; sırtınız güçlenecek ve ağrı çekmeden egzersiz yapacaksınız.

Haydi, daha ne bekliyorsunuz?

Altı Pilates Prensibi

  1. Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.
  2. Kontrol: P,lates metodunda kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
  3. Merkezleme: Pilates metodun’da doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar.
  4. Akıcı Hareket: Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  5. Kesinlik: Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır.
  6. Nefes: Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz